Střet gigantů s úžasnými příběhy. Orlova vyzve turecký mormon a vysokoškolák s politickými ambicemi

04.05.2023

Jeho jméno nejspíše českým fanouškům bojových sportů nic moc neřekne. To, ale neznamená, že životní cesta a myšlení Turka Bugrahana Alparslana Karakase (9-4) nejsou zajímavé. Pojďme si představit muže, který se v sobotu 6. května postaví ve Sportovní hale v Říčanech v první titulové bitvě I Am Fighter (IAF) ukrajinskému obru Jevgeniji Orlovovi (celkově 7-1, v IAF 4-0).

34letého pořízka narozeného v Krivém Rogu jsme vám už představili loni, kdy na sebe kromě demolicí soupeřů na galavečerech IAF upozornil také otevřeným pohledem na ruskou vojenskou invazi na Ukrajině. Je třeba připomenout, že Orlov žijící momentálně v Česku, kam přišel pět let zpět, sice pochází z okupované země, ale příbuzné má také v Rusku, kde v dětství učil bojovým sportům.

Asi nejsilnějším výrokem Orlova rok zpět byl tento: 

"Můj vzkaz všem vládám světa, které chtějí válčit, nebo už válčí? Největší podívanou by bylo, kdyby prezidenti jednotlivých zemí bojovali jen sami se sebou a nezabíjeli by lidi ve válkách. Pak by si takové konflikty jistě rozmysleli."

"Soucítím s ním. A pochopitelně s celou Ukrajinou, je to strašné," vzkázal pro web IAF svému nejbližšímu soupeři sportovně o šest let mladší Turek, který si nechává přezdívat "Mr. Hollowman". Zároveň ale má s obávaným svěřencem Davida Vyvážila z Renegade Prague Gym (RPG) otevřený osobní sportovní účet.

"Bojoval a porazil dva mé kamarády – Soslana Gasijeviho a Davida Závodu. Takže nejenže ho moc dobře znám, ale zároveň mám motivaci navíc. Chci se za oba pomstít," usmívá se skvěle naladěný rodák z Malatyi, který ale s rodinou žije střídavě ve Varně a Burse.

Ve druhém zmíněném městě také vystudoval webový design a momentálně mu chybí posledních pár měsíců a diplomová práce k dokončení vysokoškolského titulu na Eskisehir Anadolu University. Obor? Humanitní vědy.

"Studium a trénink lze skloubit. Připravuji se třikrát denně, ráno běh, odpoledne se věnuji postoji a večer grapplingu. Připravuji se v tréninkovém centru Ümit Polat pod stejnojmenným trenérem," říká bijec, který je sice skvělý na zemi, vždyť pět ze svých devíti výher zaznamenal na submisi, ale pozor. 

"Sportovat jsem začal ve třinácti letech, protože jsem to jako hodně tlusté dítě neměl lehké. A začal jsem s boxem. V patnácti jsem přesedlal na MMA," varuje na dálku Orlova.

Zajímavostí budiž, že Karakas si zvolil dráhu profesionálního sportovce, přestože nemusel. Rozhodně ne kvůli výdělku. Pochází ze zajištěné rodiny, jeho otec je místním politikem, ostatně tyto ambice má také Bugrahan. "Důvěryhodní politici jsou potřební. Platí to pro celý svět. Rád bych se jednou dostal do tureckého parlamentu," neskrývá své ambice podporovatel Kemala Kılıçdaroğlu, který by se měl za tři týdny postavit v prezidentských volbách současné hlavě státu Recepu Tayyipu Erdoganovi.

"Obyčejní lidé ho nemají rádi. Naše země má velké ekonomické problémy, což je jeho vina. Je to špatný, nenávistný člověk. Rasista," má jasno o svém současném prezidentovi, kterého krátce před volbami trápí akutní zdravotní problémy.

Ale zpět k MMA a sportovním ambicím. "Co mě motivuje? Miluji ten adrenalin, ten pocit, že na tréninku dřete a pak musíte vše prodat v jeden daný okamžik proti soupeři v kleci. Tomu se nic nevyrovná," nastiňuje, co jej žene v jeho cestě bojovníka. "Chci získávat pásy různých organizací po celém světě. Proto jsem také přijal nabídku IAF na duel s Orlovem," doplní muž, který se měl o posledním dubnovém víkendu utkat původně o titul ve španělské organizaci AFL.

Komplikace ohledně soupeře a také s vízy ale nasměřovali jeho pozornost do Česka, kde by chtěl milovník dobrého jídla a krásných žen zúročit svoji tříměsíční intenzivní přípravu. "Vedle našich žen jsou nejkrásnější dívky v Izraeli, Srbsku a Rusku," odhalí svůj osobní žebříček. "Důležitý je pro mě ale charakter, vzájemný respekt a to, jak se žena prezentuje. Rád bych jednou velkou rodinu, zajištěný jsem," vysvětluje 28letý muž, který je výkonným ředitelem jednoho nejmenovaného tureckého nadnárodního holdingu.

A který je vychovaný v křesťanské víře, aby v dospělosti inklinoval k mormonismu (mormonství). "Hodně mě ovlivnila a naučila Kniha Mormonova, našel jsem se v ní," přiznává otevřeně tenhle turecký sympaťák.

Mimochodem, na galavečeru IAF 7 v Říčanech se potká i se svým českým kamarádem. "Známe se skrze sociální sítě, hodně spolu komunikujeme, díky němu mám obraz také o vaší zemi, já osobně považuji Čechy za přátelé, těším se, až dorazím. David a jeho Brothers Gym jsou u nás hodně populární, opravdu," dodává na adresu poděbradského Davida Závodu, kterého v pátek 6. května prověří Vilém Fencl.

A můžete si být jisti, že poté se Závoda postaví také do rohu Karakase v historicky první titulové bitvě IAF. Budou společně slavit, nebo zapíše Orlov páté vítězství na půdě této organizace a odejde z klece coby její šampion těžké váhy?

To můžete sledovat i vy osobně, lístky na říčanskou show lze stále zakupovat v sítí Ticketportal.

Zdroj: TZ IAF

 Zpracovala: Andrea Ježková