Sympatická sportovkyně Pavla Opatřil prozradila recept na pěknou postavu

16.07.2022

Přečtěte si rozhovor s úspěšnou sportovkyní Pavlou Opatřil, která je současnou mistryní České republiky v kategorii bodyfitness.

Jak dlouho se věnujete body fitness?

Přímo body fitness se věnuji teprve rok. Je to jedna z ženských fitness kategorií. Ale fitness se věnuji již od útlého věku, aniž bych tušila, že budu jednou závodit.

Jaká je nejvyšší meta, kterou může závodník v body fitness získat?

V současné době je to titul Mistra světa či stát se vítězem vysněné mety všech bodybuilderů a tou je soutěž Mr. Olympia, kde sám závodil i všem známý Arnold Schwarzenegger, a nebo třeba Jay Cuttler, Levron a další.

Jaké jsou soutěžní kategorie?

Kategorie se rozdělují na ženské a mužské. Ženské kategorie jsou děleny v současné době takto:

  • bikini fitness
  • bodyfitness
  • physique
  • wellness
  • kulturistika žen.

Mužské kategorie jsou děleny na Men´s Physique, kulturistiku (kde je limitem váha).

Zaslechl jsem pojem bikini fitness. To je jiný sport?

Bikini fitness je pořád ten samý sport, ale závodnice se snaží dosáhnout jiného vzhledu. Pro bikini je typická proporce těla do tvaru písmene V a nesmí tam být přehnaná osvalenost a vyrýsovanost. Jde spíše o celkový vzhled. Za přehnané osvalení či vyrýsování se u této kategorie naopak sráží body.

Prozradíte, jak často trénujete?

Trénuji většinou 6x týdně.

Máte ve fitku kamarádky nebo spíše sokyně a soupeřky?

Ve fitku mám jen samé kamarádky.

Jak je tento sport finančně náročný?

Ano, je. Jako všechny sporty asi v dnešní době. Jen závodní plavky, nástřik speciální barvou, startovné, strava, výživové doplňky či cestovní náklady se vám postarají o cifru v desetitisících, dokonce i až stotisících korun. Záleží na zvolené soutěži i kategorii.

Vraťme se ke kulturistice v obecné rovině. Jak myslíte, že ji lidé vnímají?

Na veřejnosti, když se řekne kulturistika, tak si lidé představí automaticky velké muskulatury a nadlidský vzhled. Ale to je dané možná tím, že jedna z kategorií, která se nazývá právě kulturistika, je označena stejně jako celý tento sport. Je to dané asi tím, že dříve nebyla taková možnost výběru kategorií. 

Všechny ženy nebo muži stály vedle sebe a byly rozděleny maximálně váhově. Všichni do jednoho byli kulturisti, i když váhově připomínali dnešní bikini, body fitnessky atd. 

Podle mého všechny atributy kulturistiky splňuje každý člověk, který si dá za cíl pozitivně formovat svoji postavu za pomoci cvičení a speciálního jídelníčku. Klidně by to mohla být s nadsázkou i holka, která chce mít pozadí jako Nicki Minaj, a proto cvičí a drží stravu, aby se jí co nejvíce podobala.

Líbí se Vám statné kulturistické postavy?

Ano, moc. Určitě to ale není přednost, podle které bych si vybrala životního partnera. Jenom svaly totiž muže z muže nedělají a pro mě jsou stěžejní povahové rysy.

K jakému sportu mají vztah vaše děti? Jste rodina žijící sportem?

Asi nepatřím k těm ambiciózním rodičům, kteří chtějí své děti okamžitě přizpůsobit svému obrazu a tvrdě je tlačí do nějakého sportu. Snažím se, aby si moje děti co nejvíce užily dětství přesně takové, jaké jsem měla sama. Ráda na něj vzpomínám a veškeré moje sportovní dovednosti z něj pramení. A tak chodíme plavat, jezdíme na kole, chodíme hodně pěšky na procházky, prostě když to jde, jsme venku a snažíme se vyhýbat modernímu fenoménu jménem tablet, telefon, počítač. Občas se synové sami přidají, když trénuji. Oba se při tom hádají, kdo má větší svaly a kdo bude kulturistou (smích).

Poradíte čtenářům, jak si udržet pěknou postavu?

Je to tak jednoduché. Stačí, když si každý den vymezíte alespoň půl hodiny nebo hodinku na nějakou fyzickou aktivitu a budete se stravovat přesně podle toho vzoru, který nás učili už naši rodiče či paní učitelky. Tím je základní potravinová nutriční pyramida: Pít do polo pita a jíst do polo syta. Výsledky na sebe nenechají dlouho čekat.

Dáte si někdy knedlo, zelo, vepřo?

Já už od dětství knedlo, zelo, vepřo nemusela, ale taková svíčková, tak to je jiná! Tu si s chutí jednou za čas ráda s knedlíkem dám.

A co čokoláda?

I tu si někdy dopřeji. Vždy se snažím ji zakomponovat do jídelníčku tak, aby to nebyl žádný problém. I to se dá! Já si dokonce myslím, že je to pro mě zcela nezbytné. Život bez čokolády není pro mě život! (smích)

Co byste doporučila dětem a rodičům ohledně sportování? Je těžké dostat je od mobilů do tělocvičny?

Všem rodičům bych doporučila, aby s výpočetní technikou u dětí co nejvíce počkali. Děti se vždy zabaví s tím, co mají k dispozici. A pokud jim rodiče poskytnou tablet, je následně zbytečné se zlobit, že u něj jsou pořád. Místo tabletu, nebo mobilu, by je měli zaujmout a motivovat k jiné zábavě, která bude pro ně zajímavá, a bude v souladu s představou samotných rodičů, aby se právě takové činnosti věnovali. Asi nejdůležitější je, udělat si na své děti čas a ukázat jim, že i bez mobilu a tabletu se dají dělat bezva věci.

Děkuji za rozhovor

Jan Vavřička

Foto: Josef Adlt, Instagram: https://www.instagram.com/josefadlt/ 

Instagram Pavly Opatřil: https://www.instagram.com/fitnessmamacz/