Vavřinec Hradilek zdolá s organizací ADRA řeku Ganga pro děti z bangladéšského slumu

21.10.2022

Olympijský medailista a několikanásobný mistr světa ve vodním slalomu podpoří charitativní cestou do Bangladéše děti ze slumu Čalantika. Hlavním programem cesty, která se uskuteční v termínu 17. -26. 10. 2022, bude sjezd řeky Gangy. Vavřinec "Vávra" Hradilek se také osobně setká s dětmi ze slumu a seznámí se s těžkými životními podmínkami, kterým čelí.

Cílem Expedice Ganga je ujet 121 km pro 121 dětí a vybrat 300 tisíc Kč na vzdělání stravu, lékařskou péči a podporu aktivit vzdělávacího centra, jehož provoz stojí ročně 1,2 milionu Kč. Lidé přispívají v online sbírce humanitární organizace ADRA.

"Do Bangladéše jedu, protože můžu. Jedna věc je touha poznat a druhá je touha pomoct. Ačkoliv spousta lidí u nás žije v permanentní touze si na něco stěžovat, i přesto je stále hodně lidí, kteří rádi pomohou tam, kde je třeba", říká Vavřinec Hradilek a vysvětluje, proč se rozhodl podpořit vzdělávací centrum Čalantika. 

"Doufám, že společně vybereme prostředky na to, aby se v Čalantice mohly základně vzdělávat další děti. Vzdělání je to nejcennější, co můžeme mít a jiným dát. Uvidím, kolik mi Ganga dovolí kilometrů a věřím, že můj zážitek pomůže lidem k přesvědčení, že právě takový dar jim dává smysl."

V první den expedice, 17. 10. 2022 Vavřinec Hradilek se svým týmem navštíví vzdělávací centrum Čalantika v bangladéšské Dháce a také slum, ve kterém děti se svými rodinami žijí. Další den se přesune na vodu nedaleko soutoku řek Ganga a Brahmaputra, odkud zahájí charitativní plavbu. "I když v Bangladéši jsou řeky poměrně rovné a klidné, myslím, že nás čeká velké dobrodružství," shrnul před odletem Vavřinec Hradilek svá očekávání.

Po cestě se bude setkávat místními lidmi, seznamovat se s bengálskou gastronomií a navštíví také textilní továrnu a cihelnu, kde lidé pracují za velmi nízkou odměnu, která sotva pokryje náklady na stravu, bydlení a nejzákladnější léky.

V Bangladéši stále žije v extrémní chudobě 22 milionů lidí. Ve slumech v zemi žijí asi 2 miliony dětí. Slum Čalantika v hlavním městě Dháce je domovem zhruba 10 000 lidí, včetně dívek a chlapců, kteří si často nemohou dovolit chodit do školy. Prostřednictvím vzdělávacího centra Čalantika humanitární organizace ADRA pomáhá 121 dětem úspěšně dokončit vzdělání́ a získat šanci na lepší́ život.

Díky dárcům a podporovatelům může ADRA zajistit pro děti v Čalantice vyučování, školní pomůcky, jedno teplé jídlo denně jako prevenci podvýživy a základní zdravotní péči. Organizace usiluje o zapojení dětí z rodin žijících v chudobě do vzdělávacího procesu a zvýšení celkové gramotnosti obyvatelstva.

Veřejná sbírka

Portál Darujme.cz - darujme.cz/vyzva/1203397, číslo účtu 66888866/0300, variabilní symbol 720

O organizaci ADRA:

ADRA Česká republika je humanitární a rozvojová organizace, která pomáhá lidem v nouzi v Česku i v zahraničí. Jsme součástí mezinárodní sítě organizací ADRA působící ve více než 100 zemích světa. Poskytujeme okamžitou pomoc (nejen) při přírodních katastrofách a zlepšujeme životní podmínky lidí žijících v chudobě. Skrze projekt Čalantika ADRA pomáhá od roku 2013. Kromě výuky ve slumu také prostřednictvím programu BanglaKids vzdělává děti po celém Bangladéši, jde o tzv. "adopci na dálku". V České republice má ADRA 15 dobrovolnických center, která propojují lidi ochotné pomáhat s těmi, kteří pomoc potřebují (senioři a seniorky, lidé se zdravotním postižením a další). Věnuje se také globálnímu rozvojovému vzdělávání. To vše díky pomoci dárců a dárkyň. Jsme tu s vámi pro druhé již od roku 1992. Více o nás zjistíte na www.adra.cz.

Zdroj: TZ

Zpracovala: Andrea Ježková