Vychází nová audio komedie Martina Johanny: JSEM TU OMYLEM

20.11.2022

Nová hvězdně obsazená audio komedie Jsem tu omylem vychází na CD a digitálně.

Vězeň, novinář, expremiér a prostitutka jako hvězdy nové audioknihy Martina Johanny Jsem tu omylem. V poutavém příběhu plném humoru vás nabijí dobrou náladou Petr Čtvrtníček, Kryštof Hádek, Jiří Lábus, Dana Černá, Miroslav Táborský, Oldřich Navrátil, Milan Šteindler, David Vávra a Marie Tomsová. Režie Jan Jiráň.

Komedie o tom, že cela tuží charakter, pokud ho ovšem máme, tak zní podtitul nové audio grotesky Jsem tu omylem od mladého autora Martina Johanny. Poutavý hodinový příběh plný humoru svede dohromady osoby, jež by se na jednom místě potkali jen stěží. O to absurdnější je, že se starý vězeň, horlivý novinář, mocichtivý státník a podnikavá prostitutka setkají ve vězeňské cele. A třebaže byl každý z nich zadržen z jiných důvodů, jedno mají společné - nikdo nechce za mřížemi zůstat moc dlouho. Za zdmi vězení totiž probíhá revoluce, a toho je třeba využít.

"Starej vězeň se mi hrál skvěle. Protože já jsem ve vězení pečenej vařenej. V kuřimském kriminále hraju na bubny, jako jediný civil z těch kluků tam, takže já vězení důvěrně znám a v té roli jsem se velmi dobře zabydlel," říká o své postavě Petr Čtvrtníček.

"Je to komedie, která stojí na dialogu. A když se bavíme o nahrávání mluveného slova, dialog je nejdůležitější. Mně se to dělalo dobře, protože dialog vypadá, že sedí. Je pěkně vystavěný, a je co hrát," přidává své postřehy Miroslav Táborský.

Také režisér Jan Jiráň si komediální polohu textu užíval: 

"Mám rád humor. Umí pobavit, ale můžeme díky němu také s nadsázkou komentovat společenské či politické přešlapy naší doby. A někdy se i díky humoru sami dokážeme chytit za nos. Někdy i omylem," říká Jiráň, který v roce 2016 obdržel Cenu za podporu a rozvoj audioknih v České republice. 

 A jak se mu pracovalo s herci Jiřím Lábusem a Petrem Čtvrtníčkem, kteří jsou v oblasti slovní zábavy mistři? "Tito dva komici jsou profesionálové, na které je vždy spolehnutí. Mám u nich jistotu, že text obohatí osobitým humorem," dodává Jiráň.

O hudební stránku audioknihy se postaral skladatel Dominik Renč a titulní kresbu vytvořil významný český výtvarník Jiří Slíva.

MARTIN JOHANNA

Od sedmnácti let se ve volném čase věnuje psaní divadelních textů. Zatím nejnovějším je volná dramatizace roku 1969 v životě Hany Benešové s názvem Paní Hana. Má zálibu ve frankofonní kultuře, jež je patrná např. v psaní francouzských písňových textů, které uslyšíte v recitálech zpěvačky a herečky Radky Fišarové. S oblibou píše také české texty, nejnověji třeba pro vokální seskupení 4 Tenoři. V oblasti mluveného slova debutoval v roce 2019 autorskou audio povídkou Každý ve svém, kterou namluvili herci Ondřej Novák, Kateřina Bohatová a dvojnásobný držitel Ceny Thálie Jan Kříž.

Autor: Petr D. Mráček

Foto: Jerry Háša

Vydavatelství: Radioservis

Zpracovala: Andrea Ježková