Zajímavosti i pikantnosti ze světa letušek se dozvíte v nové knize Mariky Mikušové s názvem Deník letušky

09.12.2022

Nejčastější otázkou, kterou spisovatelka Mikušová dostává, je: ,,Zkoušela jsi ,,to" za letu?" Odpověď nejen na tuto pikantní otázku najdete v nové knize Deník letušky.

Z jaké poslední události máte radost?

Z dotisku prvního dílu Deníku letušky, po kterém se rychle zaprášilo. Jsem moc ráda za podporu i za uhánějící komentáře o tom, kdy už konečně vyjde druhý díl, a to první díl vyšel teprve loni (smích). Už pracuju na druhém díle. Přece si to nenechám pro sebe, zážitků mám na několik knih...

Jak náročné bylo dostat se až k tomuto bodu a co pro vás tento zážitek znamená?

Samotná příprava knihy začala už první den, kdy jsem nastoupila k aerolinkám. Tehdy jsem si začala psát své první poznámky, které nakonec zabraly hned několik deníků. Tahle pravidelná mravenčí práce paradoxně nebyla tou nejnáročnější. To nejtěžší, co mě čekalo, nebylo sepsání poznámek do knihy. To jsem si naopak moc užila. 

Co mi dalo zabrat, bylo shánění spolehlivého korektora, tiskárny a další administrativní záležitosti spojené se samonákladem knihy.

A taky zaúřadoval lidský faktor - první korektorka neměla ani po měsíci výsledek. Tak jsem hledala jinou. Ta mi sice knihu na případné překlepy zkontrolovala rychle, ale výsledek nebyl takový, jaký bych očekávala.

Tehdy jsem si uvědomila, že nemůžu očekávat, aby vše proběhlo 100% a v termínu. Docela frustrující zjištění pro perfekcionistu jako já. I tak mě to neodradilo. Nemohlo - vzhledem k nadcházejícím projektům, které plánuju.

To, že jsem si vyzkoušela všechny pozice od autorky až po e-shop, má něco do sebe. Rozhodně je to zajímavá (někdy nervy drásající) zkušenost, kterou ale na konci doprovázela úleva. Ještě že tak (smích).

Jak vás tato zkušenost obohatila? Přinesla vám něco zajímavého do budoucna?

Všechny zkušenosti, které provázely vydání knihy byly obohacující. Včetně těch, kdy se něco nevydařilo hned napoprvé. Ty nejvíc. Teď už vím, jak na všechnu tu byrokracii. A co se týče psaní, i v tom se snažím ještě víc zdokonalovat.

Jaký máte vzkaz pro ostatní, kteří vás chtějí následovat? Jak na to? Jak začít?

Jak začít? Je úplně jedno jak. Důležité je zkrátka začít. Možná vás ze začátku a sem tam v průběhu práce přepadne váš vnitřní perfekcionista jako mě. Poděkujte mu a pošlete ho pryč.

Není důležité zvítězit ale zúčastnit se. Souhlasíte s tímto rčením?

Souhlasím, ale i nesouhlasím. Výhra je skvělý pocit (většinou). Ale někdy i samotná účast pro člověka znamená obrovský posun. Každý totiž po své cestě jdeme jiným tempem.

Plánujete v blízké době nějaký podobný projekt? Kde vás mohou čtenáři sledovat?

Ano. V současnosti pracuji na druhém díle Deníku letušky. V prvním jsem zkoušela, co z těch tajemství mi projde. Tak teď se do toho můžu pořádně opřít (smích). Až bude kniha venku, čtenáři a potenciální budoucí čtenáři se to dozví na mém Instagramu letuska.m.

Web: www.denikletusky.cz

Instagram: letuska.m

Děkuji za rozhovor

Andrea Ježková