Zakladatel cellofolku Pavel Čadek vydává své druhé album 20-30

17.06.2021

Brněnský písničkář Pavel Čadek vystudoval klasickou hru na violoncello, ale později ho začal používat novým způsobem - jako doprovod jeho písní ve stylu Jarka Nohavici.

A právě díky tomu se stal zakladatelem nového hudebního žánru "cellofolk". Pavlův jedinečný styl si našel spoustu fanoušků, jeho písničky mají na YouTube miliony zhlédnutí a nyní vydává své druhé album s názvem 20-30, kde jsou shrnuty veškeré životní pocity a myšlenky muže v tomto věku. Album vychází i jako vinylová průhledná modrá deska, jejíž křest proběhne v rámci koncertu v Praze i v Brně.

Album vzniklo velmi moderním způsobem, díky crowdfundingové kampani Donio. V březnu se díky všem přispěvatelům vybralo dostatečné množství finančních prostředků na uhrazení nákladů spojených s vydáním alba a na natočení dvou videoklipů.

Na albu se podíleli jazzmeni jako Adam Sikora, Martin Konvička, či Jiří Kotača, zakladatel Cotatcha Orchestra. Poslední singl alba s názvem 30 napsal Pavel Čadek ve spolupráci s Pokáčem, ve stejném roce, kdy slavili třicáté jubileum. V této písni si oba již zmínění v sebeironickém duchu stěžují na počínající stáří.

"14 chronologicky řazených písní na mé nové desce je náhledem do hloubi mužovy duše, pocitů a myšlenek. Protože věk dvacet až třicet let je právě ta doba, kdy se děje neobvykle mnoho životních rozhodnutí. Tedy aspoň u mě," zdůvodňuje název nového alba Čadek.

Své debutové album vydal v roce 2019 a nazval ho "Cellofolk" podle nového žánru, který si sám vymyslel.

"První album bylo hodně akustické, postavené na violoncelle a akordeonu. V tom druhém má cello i akordeon taky podstatnou roli, ale přidávají se klávesy, baskytara, bicí a vytváří se tak místy pop-rockový zvuk. Žánrově je album ale poměrně pestré, jsou tam i prvky hip-hopu, metalu, jazzu, vážné hudby i folku," dodává violoncellový písničkář.

Deska byla nahrána ve studiu Jakuba Šimáně v Brně a mixována v Rooftop studios v Praze. Na mixu a masteringu se podílel Ondřej Žatkuliak, o některé hudební aranže se postaral jazzový akordeonista a skladatel Ondřej Zámečník. Autorkou ilustrací coveru je bělorusko-česká výtvarnice Aliona Baranová, jejíž animované filmy se objevily na několika mezinárodních festivalech.

Křest proběhne v rámci živých koncertů v pondělí 21. 6. 2021 od 20 hodin na nádvoří Domu pánů z Kunštátu v Brně a v úterý 29. 6. 2021 od 20 hodin na nádvoří klubu Cross v Praze. V Praze přijde na křest zazpívat i písničkář Pokáč a Michal Horák, se kterým nedávno zveřejnil kontroverzní duet "Prsa".